FS400R07A1E3H5BPSA1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
FS400R07A1E3H5BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 500 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : HybridPACK™1
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.9V @ 15V, 400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 650 V
Supplier Device Package : -
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 750 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 26 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge Inverter
NTC Thermistor : Yes
Description : IGBT MODULE
Model Number : FS400R07A1E3H5BPSA1
Contact Now
IGBT Module Full Bridge Inverter 650 V 500 A 750 W Chassis Mount